Kurnaz: TÜİK, Tüfe hesaplaması güven vermiyor!

Enflasyon rakamlarıyla oynandığının bir başka somut örneği

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Tarsus Şube Başkanı-Genel Merkez Mali Sekreteri Ömer Kurnaz, enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla ilgili yaptığı değerlendirmede, “Türkiye İstatistik Kurumu’nun, 2022 Eylül ayı fiyat artışlarını yüzde 3,08 olarak hesaplaması, güvensizliği artıran bir sonuç olarak görülmüştür. İstanbul Ticaret Odası, Eylül ayında ücretliler geçinme endeksinde yüzde 6,06 artış olduğunu hesaplarken, TÜİK’in bu oranın yarısına denk gelen bir hesaplama yapması, enflasyon rakamlarıyla oynandığının da bir başka somut örneğidir” dedi.

TÜİK, emeklinin yüzüne bakamaz bir duruma geldi

TÜİK tarafından açıklanan TÜFE artışlarının emekli aylıkları için bir ölçü alınmasının geçerliliğini yitirdiğini söyleyen Türkiye Emekliler Derneği Genel Mali Sekreteri ve Tarsus Şube Başkanı Ömer Kurnaz; “TÜİK, emeklinin yüzüne bakamaz bir duruma geldi. Emeklinin aylıklarına daha az zam yapılmasını öngören ve güven vermeyen TÜFE hesaplamalarına itiraz ediyoruz. Bir devlet kurumu olan TÜİK’in objektif ve bilimsel gerçeklere göre fiyat araştırması yapması, çarşı-Pazar gerçeklerine göre TÜFE hesaplaması gerekir. Emeklinin kaderiyle ve geliriyle hiç kimse oynamamalıdır” dedi.

Emeklinin birinci gündem maddesinin intibak

Emeklinin birinci gündem maddesinin intibak olduğunu belirten Kurnaz; hak kayıplarına uğramış olan 2000 sonrası emeklilerin aylıkları yeniden hesaplanmasını ve emeklilere insanca yaşamaya yetecek gelir ve aylık ödenmesini talep ederek, en az aylık ödemesinin asgari ücret seviyesine yükseltilmesini istedi.