TAN: “Emekliler de ‘muhtaç’ grubuna girmiş oldu…”

SOSYAL DESTEK PROGRAMI’NA EMEKLİLER DE DAHİL EDİLDİ…

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, “Türkiye ürettiğini paylaşıyor”, açıklaması ile çalışanlar ve emekliler de dahil olmak üzere, dar gelirli ailelere sosyal yardım yapılacağını bildirdi. Sosyal destek ödemesinden yararlanmak için hanede kişi başına düşen gelirin; net asgari ücret tutarının 3’de biri olan, 1833,3 TL’den az olma koşulu aranacak.

Başvurular, e-devlet üzerinden veya Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca da alınabilecek. Ödeme tutarları; her ay 450, 550, 600 TL arasında olacak.

TAN: “EMEKLİLER DE ‘MUHTAÇ’ GRUBUNA GİRMİŞ OLDU…”

Uygulamayı değerlendiren Türkiye Emekliler Derneği Araştırma Müdürü Namık Tan, sosyal devletin emekli aylıklarının  seviyesi ile ölçülebildiğini belirterek “Emekliler de ‘muhtaç’ grubuna girmiş oldu…” diye konuştu.

Namık Tan şöyle devam etti;
“Türkiye, refahı paylaşıyor” açıklaması çok kıymetli olmakla birlikte, emeklilere refahtan pay verilmesi, insanca yaşamaya yetecek bir gelir ve aylığın ödenmesi, sosyal güvenliğin asıl güvencesi olarak görülmelidir.
2000 sonrası dönemde çalışanlara bağlanan emekli aylıkları değer kaybetmiş, alım gücünde ciddi kayıplar yaşanmıştır.
Örneğin; en az aylık ödemesi olan 3 Bin 500 TL’yi almakta olan bir emeklimiz, eşiyle birlikte yaşadığını varsayarak, hanede kişi başına düşen gelir Bin 750 TL olmaktadır. Bu durumda; bu aile Sosyal Destek Ödemesi’nden yararlanabilecektir. Dul ve yetim aylığı alanların büyük çoğunluğu da bu kapsamda olacak ve Sosyal Destek Ödemesi için müracaat edebilecektir.
Hükümete çağrımız; sigortalıların gelecek güvencesi olan aylık hesaplama sistemlerinde değişikliklere gidilmesi, 2000 sonrası emeklilerin intibakının yapılması ve asgari emekli aylığının asgari ücretle eşitlenmesidir.”