Emeklilere “Bir dokun, bin ah işit!”

Pandemiden en çok etkilenen kesimler arasında yaşlı nüfusun ve emeklilerin yer aldığı bilinmektedir. Risk grubunda oluşlarından dolayı kısıtlamalardan ilk nasibini alan kesim.

Geçtiğimiz Mart ayında Ekonomik İstikrar Kalkanı kapsamında en düşük emekli aylığı 1.500 TL’ye çıkartıldı. 25 Mart 2020 tarih ve 7226 sayılı yasa ile emeklilere yapılacak ödemenin 1500 TL’den az olamayacağı hükmü getirildi. Eğer hesaplanan aylıklar 1500 TL’den az ise aradaki fark Hazine tarafından karşılanacaktı. Temmuz 2020’de 6 aylık enflasyon oranında yüzde 5,75 zam aldı emekliler. Bu zamla birlikte maaşları hala 1.500 TL’nin altında kalan emeklilerin aylıkları hazine tarafından yine 1.500 TL’ye tamamlandı.

Şimdi gözler 4 Ocak’ta açıklanacak Aralık ayı enflasyonunda. 5 aylık enflasyon yüzde 7,02. Açıklanacak Aralık Ayı enflasyon oranıyla emeklilerin alacağı zamda belirlenmiş olacak. Ocak ayında yapılacak bu zamla birlikte emekli aylığı hala 1.500 TL’nin altında kalacak milyonlarca emekli var. Açlık sınırının 2.500 TL seviyelerinde olduğu düşünüldüğünde, emeklilerin durumu daha net anlaşılacaktır.

Hafta başında 2021 yılı için geçerli olacak asgari ücret belirlendi. Net 2 bin 825 lira 90 kuruş. Çalışanların yüzde 60’ı bu ücretle geçimini sağlayacak. Belirlenen bu rakamın yetersiz olduğu ve beklentileri karşılamadığı ortada. Açlık sınırının biraz üzerinde açıklanan bu asgari ücretin, yılın ilk yarısında açlık sınırının altında kalacağı muhtemel. Peki açıklanan bu asgari ücretin hemen hemen yarısı olan, 1.500 Liraya maaşı tamamlanan emekliyi neden kimse konuşmuyor?

Bir dokun, bin ah işit

Pandemi döneminde artan gider kalemleri ve üst üste gelen zamlar karşısında ezilen emekliler, “Bir dokun, bin ah işit” modundalar. Seslerinin duyulmasını ve sorunlarının çözümüne yönelik adımlar atılmasını istiyorlar.

En düşük emekli aylığı olarak belirlenen 1.500 TL’nin gittikçe ağırlaşan hayat şartlarına göre tekrar gözden geçirilmesi ve bunun taban aylık olarak belirlenmesi gerekiyor. Açlık sınırı ve asgari ücret göz önünde bulundurularak, insanca yaşamaya yetecek bir seviyede iyileştirme, emeklilerin en öncelikli beklentisidir.

Asgari ücrete yapılan 500 TL zam seyyanen emeklilere de yapılmalı ve taban aylık 2000 TL’ye çekilmelidir.