Mağdur edilen Uzman Çavuşlar, özlük haklarını istiyor…

6000 Sayılı Kanun Mağduru Uzman Çavuşlar

TSK’da, 1992 yılında 3269 Sayılı Kanun kapsamında, uzman erbaş alımı yapıldı. Yasada, ‘Uzman erbaşlar, 45 yaşına kadar çalışabilir’ maddesi yer aldı. O dönem göreve başlayan uzman erbaşların 45 yaşına geldiklerinde görev süreleri doldu. Ancak emekli olmaya hak kazanamayanlar, 2010 yılında çıkarılan 6000 Sayılı Kanun ile sivil memurluğa geçirildi. Emeklilik için gerekli sürelerini burada tamamlayan uzman erbaşlar, sivil memur statüsünden emekli edildi. Sivil görevdeyken emekli olanlar, uzman erbaşlık haklarından yararlanamadı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi, 2016 yılında yasada düzenleme yaparak, ‘Uzman erbaşlar 45 yaşına kadar çalışabilir’ maddesini ’52 yaş’ olarak değiştirdi. Daha önce sivil memurluktan emekli edilen uzman erbaşlar ise değiştirilen bu yasadan faydalanamadı. 2016 yılından önce sivil memur statüsünde emekli edilerek hak kayıplarına uğratılan Türkiye genelinde üç bine yakın Uzman Çavuş haksızlıklara uğratılarak Emekli Uzman Çavuş özlük hakları silinerek, en vasıfsız sivil memur statüsünde emekli edilip hak kayıplarına uğratılarak bir kenara bırakıldılar.

Uzman Çavuşlar hak kayıplarının giderilmesini istiyorlar

Yasada ne şekilde emekli edilecekleri tam olarak belirtilmediği için, 2010 yılında çıkarılan 6000 sayılı kanunun 26. maddesi ve 45 yaşı sebebiyle, emeklilik gününü doldurmaları için Sivil memurluğa zorlanarak, emekli uzman çavuş özlük hakları silinerek sivil memur statüsünde emekli edilen Uzman Çavuşlar hak kayıplarının giderilmesini istiyorlar.

Emekli Medya Haber Sitesi olarak bu mağduriyeti yaşayan Uzman Çavuş İbrahim Akduman ile görüştük.

25 yıl Uzman Çavuş olarak görev yaptıktan sonra 3 ay Sivil Memur olarak çalışıp, Sivil Memur olarak emekli edildiğini söyleyen Akduman: “Bizler sırtımızda 70-80 kiloluk ağır sırt çantalarımızla, ağır silahlarımızla yıllarca hayatlarımızı hiçe sayarak, eşimiz ve çocuklarımızdan yıllarca ayrı kalarak, dağ taş demeden, kar kış demeden bu vatana ilk uzman çavuşlar olarak hizmet ettik. Uzman çavuşluk görevlerimizi aldığımız sayısız takdirler, başarı belgeleri ve madalyalar ile en onurlu bir şekilde yerine getirdik. Onurlu bir şekilde yaptığımız uzman çavuşluk hizmetlerimizin karşılığı olan emekli uzman çavuş özlük haklarımızı ve geçmişe yönelik hak kayıplarımızın tamamının bizlere geri iade edilmesini istiyoruz. Bu bizim hakkımız. Bizler yıllarca bir sıcak odada masa başında oturarak sivil memurluk yapmadık. Yıllarca Türk Silahlı Kuvvetleri’nde en ağır uzman çavuş kadrolarında, uzman çavuş olarak hizmet ettik. 6000 Sayılı Kanun mağduru uzman çavuşlar olarak, vakit kaybetmeden, geçmişe yönelik hak kayıplarımızın da telafi edilerek, bir an önce emekli uzman çavuş kimlik kartlarımızın ve emekli uzman çavuş özlük haklarımızın bizlere verilmesini bekliyoruz.” dedi.