Pandemide Özel Hastanelere talep arttı…

 

65 yaş ve üstü kısıtlamaları

Pandemi döneminde şüphesiz en çok sıkıntıya düşen kesim, 65 yaş ve üstü vatandaşlarımız oldu. Yüksek risk grubunda oldukları için aylarca sokağa çıkmaları yasaklandı. Normalleşme süreciyle hafta sonları belirli saatler ve sonradan 10:00 ile 20:00 arası serbest dışarı çıkabildiler. Daha sonra yeniden yükselen vaka sayılarının ardından belirli şehirlerde tekrar kısıtlamalar geldi. Belirli saatler toplu taşımada, düğün ve benzeri kalabalık organizasyonlara katılmalarda yasaklar getirildi.

Salgın sebebiyle şehir hastaneleri, kamu hastanelerinin ve üniversite hastanelerinin birçoğu pandemi hastanesi ilan edildi. Kapatılan hastaneler de, pandemi hastanesi olarak yeniden açıldı. Yeni şehir hastaneleri yapıldı.

Rapor süreleri uzatıldı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından kronik hastaların ve yüksek risk grubunda bulunanların, reçete yazdırmak için sağlık hizmeti sunucularına başvurma zorunluluğu, geçici olarak ortadan kaldırıldı. Bu süreçte ilaç ve tıbbi malzeme bedelinin de SGK tarafından karşılanacağını açıklayan Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, bu kapsamda daha önce 1 aylık verilen ilaçların da, 3 aylık olarak verilmeye devam edileceğini belirtti.

Öte yandan engelli ve yaşlı aylığı ile evde bakım yardımlarında, süreli engelli raporu bulunan hastaların mevcut raporlarının da, ikinci duyuruya kadar geçerliliği devam ediyor.

Kamu hastanelerinde randevu almak zorlaştı

Salgın ile birlikte hastanelerin, pandemi hastanesi ilan edilmesi ve acil olmayan vakaların ertelenmesi, özellikle de riskli gruplara yönelik sağlık hizmetlerine ulaşım konusunda bir planlama yapılmaması nedeniyle yaşlı hastalar, gebeler, hematoloji-onkoloji hastaları, kronik hastalığı (kalp, şeker, hipertansiyon, böbrek, KOAH,) olanlar, stres düzeyi yüksek olan gruplar, acil ameliyat olması gerekenler özel sağlık kuruluşlarına yöneldi. Kamu hastanelerinde randevu almak zorlaştı. Yoğunluk ve virüs bulaşma korkusu da özel hastanelere yönelmeye diğer bir sebep oldu.

TÜED üyesi emekliler ayrıcalıklı

Özel hastanelerin kapısını çalan emekliler için bazı özel indirimler yapılmakta. Emeklilerin 50 yıllık köklü kuruluşu; kısa adı TÜED olan Türkiye Emekliler Derneği, üye sayısı bakımından Türkiye’nin en büyük gönüllü sivil toplum kuruluşu. TÜED’in Türkiye genelinde bini aşkın kurum ve kuruluşla indirim anlaşmaları bulunuyor. Çoğunluğu özel hastaneler olmak üzere birçok farklı sektörde hemen hemen her ilde üyeleri için avantajlar sunuyor. İndirim oranları farklılık gösteriyor. Örneğin emeklilerden 50 TL muayene ücreti alan bir özel hastane, dernek üyelerinden muayene ücreti talep etmiyor,  130 TL muayene ücreti olan bir başka hastane, dernek üyelerinden sadece 30 TL alıyor. Türkiye Emekliler Derneği’nin anlaşmalı kurum ve kuruluşlarının listesini bu linke tıklayarak  inceleyebilirsiniz.

Genel Merkezi Ankara’da bulunan, 113 şubesiyle Türkiye’nin hemen hemen her ilinde teşkilatlanmış  olan Türkiye Emekliler Derneği’nin Ankara Kızılay’da 110 yatak kapasiteli bir misafirhanesi, Balıkesir/Erdek Narlı beldesinde 200 yatak kapasiteli bir sosyal tesisi üyelerine hizmet vermektedir. Diğer taraftan, Afyonkarahisar’da yakında inşaatına başlanacak olan, 400 yatak kapasiteli bir termal tesis projesi de bulunmakta. Derneğin üyelik aidatı ise senelik 36 TL.