TÜİK Enflasyon Rakamları

 

TÜİK Enflasyon Rakamları(TÜFE Oranları)

TÜFE (Tüketici fiyatları endeksi) tipik bir tüketicinin satın aldığı belirli bir ürün ve hizmet grubunun fiyatlarındaki ortalama değişimleri gösteren bir ölçüttür

TÜİK‘in Açıkladığı TÜFE Oranları 

2020 YILI TÜFE ORANLARI

 


TÜFE NEDİR?

TÜFE yani Tüketici fiyatları endeksi, tipik bir tüketicinin satın aldığı belirli ürün ve hizmet grubunun fiyatlarındaki ortalama değişimleri ortaya koyar. Yıllık enflasyon değerindeki değişimi ölçmek için kullanılır. Yalnızca hane halkı tarafından tüketilen mal ve hizmetlerin fiyatındaki artışı ölçer. TÜFE sepetinin içinde gıda ve alkolsüz içecekler, alkollü içecekler ve tütün, giyim ve ayakkabı, konut, su, elektrik, gaz ve diğer yakıtlar, mobilya, ev aletleri, sağlık hizmetleri, ulaştırma hizmetleri, haberleşme hizmetleri, eğlence ve kültür, eğitim, lokanta ve oteller gibi çeşitli mal ve hizmetler bulunur.

TÜFE NASIL HESAPLANIR?

Hesaplamasında ilk olarak ülkenin genelini temsil eden örnek kitlenin bir yıl içinde hangi mal ve hizmete ne kadar para harcadığı bulunur. Burada her mal ve hizmetin toplam harcamalar içinde ağırlıkları belirlenir. Yılın her ayının belirli günlerinde alınan mal ve hizmetlerin fiyatlarındaki değişim belli ağırlıklara göre ölçülür.